Neden Sem & Seo

Neden Bu Teknolojileri Kullanırız!

Günümüzde internet ortamında bir sitenin olması ile google ve benzeri arama motorunda ilk sayfada çıkmak aynı anlamda kullanılıyor. Yani sadece bir web sitenizin olması internet kullanıcları için çok anlam ifade etmiyor. Türkiye’de genel internet kullanıcılarının eğilimi, sitenin adresini kullandıkları tarayıcıların (browser) adres çubuğuna yazmaktan ziyade google arama motorunun arama bölümüne yazmak şeklindedir. Bu durumda internet sitelerinin arama motorlarının ilk sayfasında çıkma zorululuğunu kaçınılmaz hale getiriyor.

Bunun yanı sıra kurumların daha fazla müşteriye, toplulukların da daha fazla kullanıcıya ulaşmaları için web sitelerinden arama motoru optimizasyonu büyük önem arzetmekte. Peki, ne yapmamız gerekiyor? Bunun için SEO kurallarına uyulmuş, yani anlamsal (semantik) kodlanmış yazılım, şık bir tasarım ve ilgi çekici bir içerik ile web sitemizi geliştirmemiz gerekiyor.

 

SEO’da en önemli adım web sitenizin standart haline getirilmiş kurallar dahilinde kodlanmasıdır. Arama motorları sitelerimizi indekslerken belli kurallar dahilinde kategorilendirmektedir. Sitemizin içeriğini arama motorlarının anlayabileceği şekilde kodlayarak verimli bir şekilde indekslenmesini sağlamış oluyoruz. XHTML ve önümüzdeki dönemde tarayıcıların tam destek vermesiyle HTML5’in sahip olacağı kurallar arama motorlarınında kurallarını oluşturacaklardır. Doğru seçilmiş anahtar kelimeler ve konu bütünlüğü olan içeriklerin anlamlı olarak kodlanması web sitemizi daha değerli hale getirecektir.

SEO’da dikkat edilecek bir diğer konu sitenizin tasarımının bu kodlama üzerine CSS yardımı ile giydirilmesidir. Tasarımın arama motoru robotlarını etkilemesi mümkün değildir. Fakat iyi ve şık tasarlamış bir site kullanıcını dikkatini çekecektir. Kullanıcılar, rahatlıkla gezinebilecekleri ve görsel olarak tatmin eden web siteler içerisinde daha fazla vakit geçirirler. Yeterince vakit geçirilen siteler arama motorları için değerli sitelerdir. Bu yüzden görsel yeterlilik SEO’nun önemli unsurlarından biridir.

 

Hizmet verdiğimiz konularla ilgili özgün içerikler SEO’ nun en önemli koşuludur. İçeriğin sayfa içerisinde standartlara uygun ve bütünlük arz edecek şekilde sunulması gerekiyor. İmla kurallarına, konu bütünlüğüne ve anlaşılır olmasına dikkat etmeliyiz. Zira bu kurallara uygun olarak hazırlanmış içerikler diğer siteler tarafından da referans gösterilecektir.

Toparlayacak olursak, aşağıdaki kurallara dikkat ederek yapılandırdığımız web siteleri arama motorları ve ziyaretçilerimiz açısından değerimizi arttıracaktır.

 

.