Sem Nedir?

Sem Nedir?

Öncelikle sem ile seo birbirinden çok farklı şeyler olmasına rağmen amaçları aynıdır. Google de ilk sıralarda çıkmak.

Sem yani Search Engine Marketing‘ de ana amaç parasını vererek arama sonuçlarında en üst sıralarda çıkmak diyebiliriz.

Mesela, tatil ile alaklı bir web siteniz var fakat tatil kelimesinde rekabet fazla olduğundan dolayı, sitenizi üst sıralara çıkaramıyorsunuz. İlk sıralara en azından ilk sayfaya çıkmak seo ile uzun bir zamana ihtiyaç duyarken, sem ile parasını bastığınızdan dolayı, parasını bastığınız andan itibaren ilk sırada çıkmanıza  Örnek olarak alttaki resme bakacak olursanız daha iyi anlayacaksınız;

Sem

Yine resimden giderek sem hakkında biraz daha bilgi vermeye çalışalım. Resimde görüldüğü gibi google üzerinden sem pazarlaması yapılıyor. Google bunun için adwords diye bi olay çıkarmış, ve kazancının büyük bölümünü buradan sağlıyor. Ve bu kazanç karşılığında web sitenizi yukardaki gibi, reklam, sponsor vs vs. olaylarla ilk sayfaya çıkarıyor.

SEM ile,  yeni kitlelere ulaşmanızı  ve reklamcılık ağınızı hedeflemenize yardım edebilir. Bunun yanında reklamlarınızı istediğiniz coğrafi konuma göre ayarlayabilirsiniz, yani sadece istanbulda iş yapmak istiyorsanız hedef bölgenizi istanbul hatta istanbul semtlerine göre ayarlayabilirsiniz.

Genelde  tıklama başına ödeme sistemine göre fiyatlandırılmaktadır.  Yani aramayı yapan kişi reklama tıkladığında sizin parasını peşin olarak ödediğiniz bütçenizden gerekli ödeme anında düşülür. Birde gösterim başına göre olan seçenek var, bu seçenektede reklamınız google sayfasında göründüğü anda yine bütçenizden gerekli tutar kesilir. ikisinden birini seçmekte özgürsünüz…

Kısaca SEM, SEO gibi uzun vadeli liderlikten çok, geçici ve hızlı olarak  pazarlama çalışmaları yapmak ve  ziyaretçi sayısına bağlı olarak  satışları arttırmaktır.